Félsz idegennyelven megszólalni? Adok néhány tippet, hogy legyőzhesd a félelmedet.
Az idegennyelv használatától való félelem egy valós és normálisnak mondható jelenség. Annyira valós, hogy saját tudományok neve van: Foreign Language Anxiety (FLA), azaz az idegennyelv miatti szorongás. Mi okozza?
A bírálattól való félelem, amely attól is kialakulhatott, hogy akkor is kritizáltak/kritizálnak, ha jól beszélsz. “De odavagy magadtól, pedig akcentussal beszélsz!” – ismerős mondat? Akár egy ilyen eset is kiválthatta az idegennyelv miatti szorongást.
A félreértéstől vagy a félreértettségtől való félelem is lehet oka a szorongásnak. Ezzel kapcsolatban tudatosítani kell magadban, hogy minden kommunikációs helyzetben, akár az anyanyelvünkön is előfordulhat félreértés, tehát nem kell szégyenkezned vagy szoronganod miatta.
A büszkeségünk vagy az ego sok helyzetben az ellenségünk lehet, ez igaz az idegennyelven történő kommunikációra is. Frusztrál, ha nem anyanyelvi szinten beszélsz? Olyan negatív spirálba kerülhetsz ettől a frusztrációtól, amitől nagyon nehéz szabadulni.
Mit tehetsz, hogy legyőzd az FLA-t?
Fejleszd a kiejtésed. Sok ember a helytelen kiejtés miatt gátlásos és fél megszólalni. Kiejtés fejlesztésére az English Zone TikTok csatornáján is szuper tippeket kaphattok. A sorozat 5 rövid részből áll és februárban került fel a csatornára, amit ezen a linken érhetsz el: https://www.tiktok.com/@englishzone209
Feljeszd a szókincsedet és a nyelvtanodat. A saját tanóráimon is azt tapasztalom, hogy a megszólalást sokszor a nem elégséges szókincs, a nem megfelelő kifejezés használatától való félelem és a nyelvtani hibáktól való félelem okozza. Valljuk be, egy rosszul használt igeidő vagy rosszul feltett kérdés elég komoly félreértésekhez vezethet, de van megoldás. Ha a szókincsedet és a nyelvtani tudásodat, akkor kisebb az esélye a félreértéseknek és csökken a szorongás is. Nyelvtan tanulásához és szókincs fejlesztéséhez is találtok sorozatokat a TikTok csatornán.
Vedd körül magad támogató emberekkel és kérj visszajelzést. Támogató légkör lehet akár a család, a baráti kör, de a nyelvtanár megválasztásakor is fontos, hogy empatikus, segítő attitűddel álljon az illető a nyelvoktatáshoz. A megfelelő tanárral a nyelvóra egy olyan biztonságos környezet, ahol bátran gyakorolhatsz és senki nem fog kinevetni. Visszajelzést kérhetsz tanárodtól, vagy akár anyanyelvi beszélőktől is. Léteznek online nyelvtanulói közösségek (pl. a Tandem), ahol egymásnak taníthatjátok az anyanyelveteket vagy egy folyékonyan beszélt nyelvet, így ilyen formában is kaphatsz visszajelzést a tudásodról.
Ha szükséges, csináld meg újra a feladatokat. Fejlesztheted magad azzal is, ha két óra között gyakorlásképpen újra megoldod akár a könyvben lévő, akár az online feladatokat, sőt én minden órámon javaslom a tanítványaimnak, hogy hallgassák meg újra az órán meghallgatott hanganyagokat, nézzék át újra a listening feladatokat vagy olvassák el a leiratot (transcript) a hanganyaggal.
Fogadd el, hogy hibázni fogsz. Hibázni emberi dolog, megtörténik akkor is, ha az anyanyelvünkön beszélünk. Fogadd el, hogy a hibázás része a nyelvtanulásnak és a nyelvhasználatnak. Csak az nem hibázik, aki nem csinál semmit.
Maradj pozitív. Amikor előtörnek a negatív gondolatok, gondolj vissza arra, hogy mennyi mindent tanultál meg eddig vagy akár arra, hogy volt olyan időszaka az életednek, amikor még ennyit se tudtál. Örülj az apró lépéseknek is. Ha kezdő vagy, akkor pedig gondolj bele, hogy senki nem úgy születik, hogy már beszél egy idegennyelvet és előtted áll egy izgalmas út, ami az önálló nyelvhasználathoz vezet.